İçeriğe geç

liseler Hakkında Bilgi

Türkiye genelindeki popüler liseler hakkında buradan bilgi edinebilirsiniz.

Liseler

Galatasaray Lisesi, İstanbul’un Galatasaray semtinde bulunan bir lisedir. Türkiye’nin en eski eğitim kurumlarından biridir. Fransızca eğitim vermektedir.

İstanbul Erkek Lisesi, İstanbul’un Cağaloğlu semtinde, Osmanlı döneminde kurulmuş Numune-i Terakki Mektebi’nin devamı niteliğinde olan, günümüzde Anadolu Lisesi statüsünde hizmet veren eğitim kuruluşu.

Ankara Fen Lisesi Türkiye’nin ilk fen lisesidir. Türkiye’de bilime katkıda bulunmuş birçok mezunu bulunmaktadır.

Kabataş Erkek Lisesi, 1908 yılından beri öğretim yapan, Türkiye’nin en eski liselerinden biridir. Kampüsü İstanbul’un Ortaköy semtinde deniz kenarında yer alır.

İzmir Fen Lisesi, 1983 yılında Türkiye’nin 3. olarak açılan fen lisesidir. Ankara ve İstanbul Atatürk Fen Liseleriyle birlikte Türkiye’nin en başarılı 3 fen lisesinden biridir. Ortaöğretime geçiş sınavlarında ilk 1000 sıralamasından öğrenci alır.

İstanbul Atatürk Fen Lisesi, İstanbul’un ilk, Türkiye’nin ikinci Fen Lisesi’dir. İstanbul’un Kadıköy ilçesinin Kuyubaşı semtindedir. İstanbul Atatürk Fen Lisesi, 1982 yılında Fen Lisesi Projesi kapsamında dönemin Cumhurbaşkanı Kenan Evren’in isteği doğrultusunda kuruldu.

Çapa Fen Lisesi, İstanbul’un Fatih ilçesinin Çapa semtindeki tarihi okuldur.

İstanbul Cağaloğlu Anadolu Lisesi, İstanbul Cağaloğlu’nda yer alan Anadolu lisesi. 1850 yılında Bezmiâlem Sultan tarafından kurulmuştur. Eski adı Valide Mektebi olan kurum Türkiye’nin ilk sivil lisesidir.

Bursa Tofaş Fen Lisesi, 1989 yılında Bursa’nın Demirtaş beldesinde Bursa Ali Osman Sönmez Fen Lisesi adıyla eğitim-öğretime başlamıştır. Tek bina ile eğitime başlayan bu okula daha sonraları ek bir yatakhane binası yapılmıştır. Kendine komşu olan ortaokul 1997 yılında alınıp yatakhane yapılmıştır.

Aydın Fen Lisesi, Aydın’da dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından açılmış olan bir okuldur. Mezun verdiği ilk yıllardan bu yana her yıl, ÖSS sayısal, eşit ağırlık ve sözel puan türlerinde Türkiye’nin en başarılı okullarından biri olmuştur.

Adana Fen Lisesi, 2 Eylül 1987 yılında Adana’da MEB onayı ile kurulan bir eğitim kurumudur. Lisenin eğitim-öğretim hizmetlerine başladığı bina, 1909 yılında Türk-Ermeni iç çatışması sonrası yetim kalan Ermeni çocukları için kullanıma sunulan tarihi Eytamhane, -diğer adıyla- Taş Bina’dır.

Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi, veya baş harflerinden oluşan kısaltmasıyla HASAL, 4 Haziran 1984 yılında 108 öğrenci ile eğitim ve öğretim hayatına başlamıştır. Türkiye’de hazırlık sınıfı bulunan nadir okullardandır.

Evrensel eğitim ve öğretim ilkeleri doğrultusunda bilgi temelli bir toplum için değişmeyi sağlayacak millî ve manevî değerlerle donanmış kuşaklar yetiştirerek bilgi ve becerinin toplumsal refaha dönüşmesine öncülük eden bir kurum olmak. Geleceğe pozitif bakış açısıyla yön veren bireyler yetiştirmektir.

Fen Bilimleri ve Matematik alanında söz sahibi olacak, sosyal ve kültürel yaşantılara katkı sağlayacak üretken bireylerin yetiştirilmesinde model okul olmak.

Buca Fen Lisesi, 1930 yılında Buca Ortaokulu olarak, Demostanis Baltacı adında bir Rum tarafından İzmir Buca’da 1868 yılında yaptırılan tarihi köşkte açılmıştır.

Mersin Eyüp Aygar Fen Lisesi, bilinen adıyla Mersin Fen Lisesi 1991 yılında eğitim-öğretime başlamıştır. Tek bina ile eğitime başlayan bu okula daha sonraları ek bir yatakhane binası yapılmıştır.

Fen ve matematik alanlarındaki yetenekleri yüksek olan Öğrencileri; bilimsel ve teknolojik esaslara ve yeniliklere açık, çevre ve ülke ihtiyaçlarına uygun, metotlu çalışan, sürekli olarak gelişen ve yenileşen, en az bir yabancı dili çok iyi bilen, maddi ve manevi bakımdan donatılmış, yeni bilgiler üreten ve yeni projeler hazırlayan, dünya ile yarışan, bilim adamı ve akademisyen yetiştiren yüksek öğretim kurumlarına hazırlanan, etkili ve nitelikli,çağdaş, demokratik bireyler yetiştirmektir.

Nilüfer İMKB Fen Lisesi, Bursa´da üçüncü devlet fen lisesi olarak 2011-2012 eğitim öğretim yılında hizmete başlamıştır. İsmini kurulduğu ilçeden almaktadır. Okul binasının inşaatını İstanbul Menkul Kıymetler Borsası finanse ettiği için ismine İMKB ilave edilmiştir. Okul Bursa Nilüfer ilçesinin Odunluk Mahallesi´nde bulunmaktadır. 16 derslik, fizik, kimya, biyoloji laboratuvarları, konferans salonu, kütüphane ve diğer eğitim birimlerden oluşan okul binası özgün mimarisi, ferah iç mekânıyla öğrencilere güzel bir eğitim ortamı sunuyor. Okulun 200 kişilik pansiyonu vardır. Verdiği 2 dönem mezunlarda da Bursa birincisidir. Okul taban puan açısından Bursa’da birinci, Türkiye genelinde ise önde gelen okullardan bir tanesidir. Ayrıca okulun Avrupa’da festivallere katılan büyük bir folklör ekibi ve başarılı bir oryantiring takımı vardır.

Kadıköy Anadolu Lisesi İstanbul’un Kadıköy ilçesi Moda semtinde 1955 yılında kurulan, yabancı dille eğitim yapması amaçlanan lise.

Ankara Atatürk Anadolu Lisesi, Ankara’nın ve Türkiye’nin üniversiteye öğrenci verme bakımından en başarılı anadolu liselerinden biridir. 2010 yılı üniversite giriş sınavları verilene göre, 64 öğrencisini Türkiye sıralamasında ilk bine sokarak diğer tüm anadolu ve fen liseleri ile özel liseleri geride bırakmış, üniversite sınavlarında “Türkiye’nin En Başarılı Lisesi” unvanını kazanmıştır. 1971 yılında kurulmuştur. 2010-2011 öğretim yılı itibarıyla 1445 öğrencisi ve 110 öğretmeni vardır. Son 30 yılda 7 kez Türkiye birincisi çıkarmıştır. Okul, liselere girişte Ankara’da ilk tercih edilen anadolu liselerindendir. Hatta okul kimilerince ODTÜ’nün arka bahçesi olarak anılmaktadır.

Online Eğitim

Online eğitim almak için butona tıklayabilirsiniz.

WhatsApp'a Git
1
WhatsApp Üzerinden Ulaşın
Merhaba, ben Çetin Hoca,
Size nasıl yardımcı olabilirim?